Zamawianie betonu – jak to zrobić?

W naszej praktyce sprzedażowej spotykamy się często z zakłopotaniem Klientów w sytuacji składania zamówienia na beton. Zdajemy sobie sprawę, że człowiek niezwiązany bezpośrednio z branżą budowlaną może czuć się zdezorientowany. Chcąc ułatwić Państwu moment zamówienia betonu, przygotowałam krótki artykuł wymieniający najważniejsze informacje, jakie są potrzebne nam Sprzedawcom, by spełnić Państwa oczekiwania w stosunku do późniejszej dostawy. Mam nadzieję, że w zobrazowaniu tematu pomoże przygotowana przeze mnie grafika:

Kilka słów uzupełnienia:

  1. TERMIN WYKONANIA – prosimy, by zamówienia składać z minimum dwudniowym wyprzedzeniem. Takie postępowanie zwiększa szansę na to, że beton dostarczony będzie właśnie w oczekiwanym terminie i przy użyciu pożądanych środków transportu. Najlepiej jednak składać zamówienia około tygodnia wcześniej. Przykład: potrzebuję betonu na piątek rano, godzina 8-9, bo wtedy dostępny jest mój wykonawca, potrzebuję transportu pompą, bo miejsce betonowania jest na piętrze (wylewam wieńce), więc dzwonię najpóźniej w środę i dowiaduję się, czy taka dostawa jest możliwa.
  2. MIEJSCE BUDOWY – podstawowa informacja, która wpływa nie tylko na cenę dostawy, ale również na wpasowanie dostawy w istniejący już terminarz. Sprzedawca ma możliwość udzielić przybliżonej informacji o godzinie dojazdu transportu.
  3. WARUNKI DOJAZDU – bardzo istotna informacja, która wpływa później na potencjalne opóźnienia w dostawach. Czy wjazd jest dostatecznie szeroki, by wjechał samochód ciężarowy? Czy wjazd jest utwardzony? Czy w ostatnim czasie padał deszcz i transport o dużej wadze może się zakopać? Czy jest wystarczająco dużo miejsca, by pompa mogła się rozstawić? Czy w bezpośrednim otoczeniu są linie wysokiego napięcia, które mogą utrudniać pracę pompy?
  4. BETONOWANY ELEMENT – Informacja, która pomaga Sprzedawcy doradzić, jaki środek transportu wybrać, bądź jaki rodzaj betonu byłby polecany.
  5. ŚRODEK TRANSPORTU – zależnie od konsystencji betonu, betonowanego elementu, możliwości dojazdu, wielkości ładunku, należy podjąć decyzję, jakim środkiem transportu będzie dostarczony beton. Zawsze służymy radą i pokazujemy możliwe alternatywy. Jakie środki transportu są dostępne, mogą Państwo zobaczyć w zakładce „BETONIARNIA”
  6. RODZAJ BETONU – największy problem dla Zamawiającego i najtrudniejsza rzecz do wytłumaczenia osobom, które na co dzień nie są związane z branżą budowlaną. Przede wszystkim zachęcamy do zajrzenia do projektu budowlanego. Jeśli takowy istnieje, to w nim na pewno umieszczone są informacje o rodzaju betonu. Jeśli nie, polecamy zdać się na doświadczenie wykonawców. A co jeśli wykonujemy dany betonowy element samodzielnie? Zachęcamy do kontaktu, zawsze służymy radą. W telegraficznym skrócie - podstawowe informacje jakie zawierają się pod tym pojęciem „rodzaj betonu”, to: klasa ekspozycji, klasa konsystencji, klasa wytrzymałości i rozmiar kruszywa. Klasa ekspozycji, czyli to na jakie warunki narażony jest beton, determinuje nam klasę wytrzymałości, np. C16/20. Klasę konsystencji natomiast określamy w zależności od tego jaki element, o jakim stopniu skomplikowania, czy zbrojenia, będzie wykonywany. Zbrojenie i skomplikowanie elementu oraz sposób rozkładania betonu może wpływać na dobór rozmiaru kruszywa do betonu. Kwestia rodzaju betonu jest jednak bardziej złożona i postaram się poświęcić jej kolejny artykuł.
  7. ILOŚĆ BETONU - ta informacja pomoże przy wyborze rodzaju transportu oraz ilości pojazdów jakie będą musiały być zaangażowane w dostawę. Polecamy do wyliczonej ilości betonu doliczyć około 0,2 m3 zapasu. Jeśli mają Państwo problem z wyliczeniem koniecznej ilości betonu, zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy.
  8. NUMER KONTAKTOWY – nie zapomnijcie Państwo zostawić nam jakiś numer kontaktowy, jeśli nie bezpośrednio do siebie, to do Wykonawcy, a najlepiej oba te numery. Zawsze przed dostawą dzwonimy do Państwa, aby potwierdzić betonowanie i poinformować o możliwej godzinie przyjazdu na teren budowy. W momencie, gdy nie udaje nam się dodzwonić, dostawa zostaje odwołana.

Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się dla Państwa przydatne i pozwolą później cieszyć się - i nam i Państwu - z dobrze wykonanej usługi.

Pozdrawiam serdecznie,

Paulina